Bilgisayar kullanımında dikkat edilecek hususlar

29. Ekim 2009 04:19

Bilgisayar kullanımında dikkat edilecek hususlar


 

 

 

 

 

Bilgisayar kullanımında aşağıdaki hususlara dikkat edilerek bilgisayarda oluşabilecek sorunlara engel olunabilir.


 

 

Bilgisayarın gerek ekranı, gerekse diğer dış yüzeyi bilinen temizleyici sıvılarla ve sert bezle silinmemelidir. Ekran hariç diğer dış yüzeyler çok az nemli yumuşak bezlerle silinebilir. Ekran ise özel temizleyici köpüklerle silinmelidir.cihazı temizlemeden önce elektriğini kesiniz.

Bilgisayar bir yerden başka bir yere taşınırken disket sürücüleri içine boş disket veya karton disket konularak okuyucu kafanın zedelenmeye karşı korunması gereklidir.

Disket sürücülere sürülecek disketler üzerine yapıştırılan etiketler veya koruyucu bantlar gevşek, hemen çıkabilecek şekilde ise bu disketler sürücüye konmamalıdır. Yine sürücü aktiften okuma veya yazma işlemi yapıyorken (disket sürücü ışığı yanarken ) sürücüye disket konmamalı veya sürücüden disket çıkarılmamalıdır. Aksi takdirde sürücü yazma-okuma kafası veya disket zarar görebilir.

Bilgisayar, ekran , yazıcı çalışmıyorsa, önce bu aygıtların üzerinde yer alan ayar düğmeleri kontrol edilmelidir. Yine çalışmıyorsa bu aygıtlara gelen elektrik kablolarının takılı olup olmadığı veya gevşek olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bilgisayar, yetkili bakım elemanının haricinde hiçbir kimse tarafından açılmamalıdır.

Bilgisayar, üzerinde program çalışıyorken kapatılmamalıdır. Aksi halde programa veya bilgilere zarar gelebilir. Bilgisayar kapatıldıktan sonra hemen açılmamalıdır. En azından 10, 20 saniye geçtikten sonra açılmalıdır. Ayrıca elektrik kesintilerinde bilgisayar kapatılmalıdır.

Bilgisayara içeriği belli olmayan dış kaynaklı  disketlerden bilgi kopyalama işlemi yapılmamalıdır. Günümüzde oldukça yaygınlaşan  bilgisayar ve üzerinde çalışılan programlara zarar veren VIRUS programlarından korunmanız bu şekilde mümkün olabilir.

VIRUS programlarının genellikle oyun içeren disk ve disketlerden geçtiği unutulmamalıdır.

Bilgisayarın havalandırma ızgaralarının içine herhangi bir şey atılmamalıgır. Çünkü atılan nesne yaygın veya elektrik şoku oluşturabilecek şekilde tehlikeli ve yüksek voltaj olan noktalara  değebilir veya kısa devre yapabilir. Cihaza kesinlikle sıvı dökülmemesine dikkat edilmelidir.

Bilgisayarın kitapçığında anlatılan yerlerin dışında hiçbir parçayı kendiniz açmayınız. ‘’do

 not remove’’ (açmayınız) yazılı parçaları açmanız yüksek voltaj bulunan noktalara dokunmanıza veya başka risklere sebep olabilir. Bunlarda yapılacak işler için servis elamanlarına başvurunuz.

 

 

 

Aşağıdaki durumlarda bilgisayar elektriğini kesin ve servise başvurun;

 

 

 

Elektrik kablosu veya fişi bozulmuş veya aşınmışsa,

Cihaza sıvı dökülmüşse,

Cihaz suya veya yağmura maruz kalmışsa,

İşletme talimatları uygulandığında cihaz normal şekilde çalışmıyorsa,

Cihaz düşmüşse veya kabin hasar görmüşse,

Cihazın performansında önemli bir değişim olmuşsa.

Çıkmış Sorular

WEBŞUBEM

www.hakbil.com


Kategoriler